Média

Jarní únava není nemoc

Konečně je tu jaro! Zatímco lepšího počasí a delších dnů se nemůžeme dočkat, na jednu „specialitu“ tohohle období bychom nejradši zapomněli.

Ano, přichází období jarní únavy. I když to tak nevypadá, nejde o nemoc. Zajímá vás, kde se jarní únava vzala a jak na ni vyzrát? Pak čtěte dál!

Máte jarní únavu?

Apatie, vyčerpání, špatná nálada… výčet příznaků jarní únavy je daleko obsáhlejší. Řada lidí bojuje také s bolestí hlavy, přecitlivělostí nebo suchou kůží. Nejčastěji nás ale trápí snížený fyzický a psychický výkon i potom, co jsme si dopřáli dostatek odpočinku. Protože jarní únava jde ruku v ruce s oslabenou imunitou, měli bychom udělat velký jarní úklid i ve svém jídelníčku a životním stylu.

Venku je krásně, ale vám se chce pořád spát? Možná trpíte jarní únavou.

Na vině je zima a životní styl

Svatomartinské pochoutky, vánoční mlsání, zabijačkové a zvěřinové hody. Je vám to povědomé? Aby ne. Vždyť v našich zeměpisných šířkách dostává žaludek během zimy pořádně zabrat. Těžká a tučná jídla v kombinaci s minimem pohybu jsou přitom pomyslnou poukázkou na jarní únavu. Když se k tomu přidá nedostatek světla, nízký přísun vitamínů a teplotní výkyvy, unaví se na jaře nejen naše tělo, ale také psychika a imunita. Jarní únava je tedy důsledkem náročného zimního období, ale i zrcadlem našeho životního stylu.

Zelí, bylinkové čaje nebo čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny jsou pro jarní očistu jako stvořené.

Vitamíny a pohyb mají zelenou

Ne nadarmo naši předkové drželi půst a hledali pomoc u jarních bylinek a prvních zelených výhonků. Ani dnes nic nezkazíme tím, když na jaře vyměníme nezdravé dobroty za lehká jídla s dostatkem ovoce a zeleniny. Vybírat bychom měli potraviny bohaté na vitamín C, který pomáhá v boji s únavou a zároveň vrací do formy oslabenou imunitu. Vyzkoušejte letos třeba vitamínovou bombu našich prababiček – kysané zelí. Dostatek vody, ovocných šťáv nebo bylinkových čajů se postará jak o pitný režim, tak o pročištění organizmu. Imunitnímu systému svědčí také vitamín D, který doplníte při jarních procházkách a pobytu na sluníčku. To povzbudí i vaši psychiku, takže po temné zimě zase rozkvete.

Pro radu, jak účinně bojovat s jarní únavou si můžete přijít do naší lékárny. Rádi vám doporučíme ty správné bylinky a vitamíny nejen pro oslabený imunitní systém.