Média

Zpět

I lidé s těžkou nadváhou mohou cvičit na nových rekondičních stolech v Nemocnici Šumperk

Odkládáte cvičení z obav, že byste jej nezvládli? Trpíte nadváhou či obezitou, která je pro Vás překážkou k aktivnímu pohybu? Klienti rehabilitačního oddělení...

Odkládáte cvičení z obav, že byste jej nezvládli? Trpíte nadváhou či obezitou, která je pro Vás překážkou k aktivnímu pohybu? Klienti rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk a.s. mají nově k dispozici šest rekondičních stolů, které jsou vybaveny elektromotorem. Ten svým pohonem usnadňuje cvičícímu provedení jednotlivých cviků. Cvičení nezatěžuje klouby a je tak vhodné i pro osoby, které trpí těžkou nadváhou nebo nejsou zvyklé cvičit. A tyto stoly nejsou na oddělení jedinou novinkou. Nemocnice zde rovněž zakoupila dvě nové vířivé vany a vybudovala novou tělocvičnu.

Cvičení na rekondičních stolech je vhodné téměř pro všechny, mohou jej využít i ti lidé, kteří nemohou navštěvovat běžná tělovýchovná zařízení, ale i přesto chtějí udělat něco pro své tělo. „Kromě akutních onemocnění a stavů po výhřezech meziobratlových plotének může cvičit prakticky každý, například i lidé trpící artrózou, bolestmi v zádech, křečovými žilami či vysokou nadváhou. Právě poslední jmenované skupině bych tento druh pohybu velmi doporučila, protože stroj cvičícímu pomáhá cvik provést. Klient se samozřejmě nesmí nechat pouze „vozit“, ale také musí sám zapojit svaly dle svých možností,“ uvedla sestra rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk Hana Hrabalová, která je pověřená vedením rekondičního cvičení s tím, že při správném provedení cviku je tato aktivita velmi efektivní i pro formování postavy.

Komplet zahrnuje šest rekondičních stolů, přičemž každý z nich cíleně zaměstnává určitou skupinu svalů. Během 60 minut cvičení klienti procvičí na jednotlivých stanovištích vnější i vnitřní stehna, hýždě, břicho i boky. Poslední stůl je určen k celkové relaxaci. „Při cvičení na těchto stolech odpadá zátěž na klouby, páteř, srdeční a cévní systém, zátěž působí přímo na určitou skupinu svalů. Klienti se při pohybu cítí lehce a uvolněně,“ doplnila Hana Hrabalová s tím, že oddělení nabízí prozatím cvičení dvakrát týdně, a to v úterý a ve čtvrtek v odpoledních hodinách. Při cvičení mají klienti k dispozici zkušený personál, který poradí, jak cviky správně provádět. Kapacita jedné lekce je maximálně pět osob. Po odcvičení mají klienti možnost půlhodinové relaxace v bazénu rehabilitačního oddělení. Cena jedné lekce je 110 korun. Aby byl efekt cvičení patrný, doporučuje se absolvovat alespoň deset cvičení, což je i cenově zvýhodněno. Cvičit je možné v běžném sportovním oděvu, tedy tričku a legínách či v teplákách.

Cvičení na rekondičních stolech probíhá v malé tělocvičně rehabilitačního oddělení. Rehabilitační oddělení má k dispozici také nově rekonstruovanou místnost, jenž je využívána pro individuální cvičení a zároveň jako velká tělocvična. Mobilní zástěny zajišťují soukromí pacientů a celkovou variabilitu prostoru tělocvičny. Během dne jsou prostory nové tělocvičny využívány hlavně pro cvičení na míčích a Klappovo lezení, v  odpoledních hodinách zde probíhají lekce těhotenského cvičení či skupinová rekondiční cvičení pro zaměstnance.

Další novinkou na rehabilitačním oddělení jsou dvě nové vířivé vany – celotělová a vana pro horní končetiny. Vířivá lázeň je velmi často využívaná procedura - zvyšuje prokrvení končetin a lokální metabolismus, aktivuje kožní receptory, uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, snižuje svalové napětí. „Tato procedura využívá léčebný účinek tepla a jemné masáže a je určená na léčbu stavů po úrazech nebo po operacích na pohybovém aparátu,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice Šumperk Olga Válková s tím, že celotělová vana disponuje několika programy, a tak je možné ji nastavit jak pro vířivou koupel, tak pro koupel perličkovou. Léčivé účinky perličkové koupele se zakládají na mikromasáži vzduchovými bublinkami, která způsobuje celkovou relaxaci organismu. Ovládání vany umožňuje také nastavení trysek jen na určité části těla a relaxační účinek procedury je možné prohloubit přidáním speciálních vonných směsí.

Novou vířivou vanu pro horní končetiny využijí převážně pacienti po úrazech a po operacích. Při proceduře dochází k prokrvení tkání, uvolnění a ustoupení bolesti. Vanu je možné rovněž využít při regeneraci horních končetin po nadměrné fyzické zátěži, například po sportovních výkonech. „Terapii vířivou vanou podstupují většinou pacienti, kterým je předepsal lékař, avšak objednat se mohou také samoplátci,“ doplnila Olga Válková s tím, že termín procedury je možné si domluvit na telefonním čísle 583 333 651.