Média

Zpět

Dotykové tablety se staly pomocníky při komunikaci mezi lékaři a pacienty

Kudy přesně vede bloudivý nerv? Jak jsou játra zásobována krví a jak přesně funguje kolenní kloub? To vše teď nově vysvětlují lékaři Nemocnice Šumperk svým pacientům s pomocí speciální mobilní aplikace. Díky interaktivnímu 3D anatomickému atlasu člověka teď pacienti snáze pochopí, proč například musí podstoupit určité vyšetření nebo operaci.

Místo plastových modelů a obrázků tablety se speciální aplikací. Tak to teď vypadá na některých odděleních Nemocnice Šumperk. Zdejším lékařům pomáhá při komunikaci s pacienty 3D anatomický atlas člověka s velkou řadou přídavných funkcí. Šumperští odborníci si mohou díky aplikaci vybrat z atlasu jednotlivé orgány a jejich soustavy, se kterými mohou na tabletu otáčet ve všech směrech nebo měnit jejich velikost. Novinka taktéž umožňuje vkládat do 3D obrázků poznámky nebo do zobrazovaného obsahu kreslit. „Díky nové aplikaci můžeme pacientům například velice názorně ukázat pozitivní vývoj jejich léčby, což pro ně bývá často velmi silný motivující faktor,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Šumperk lékař Radan Volnohradský. Lékaři mohou obsah také sdílet prostřednictvím elektronické cesty, takže se mohou k dané problematice společně s pacientem třeba i opakovaně vracet. Novinku začali, jako první využíval lékaři ortopedického, očního, kožního a gynekologicko-porodnického oddělení.

V Nemocnici Šumperk však nejde o jediný případ, kdy lékařům pomáhají při komunikaci s pacienty dotykové tablety. „V loňském roce začali šumperští odborníci využívat tablet také pro dokumentaci popálenin, proleženin a jiných ran na kůži. S jeho pomocí nyní dokážou rány snadno vyfotografovat a bezbolestně změřit jejich rozměry či plochu. Díky časosběrnému snímkování pak snadno vyhodnotí, jak rychle se rána hojí a zda je léčba úspěšná. A v neposlední řadě také pomáhá tablet šumperským lékařům a zdravotníkům v komunikaci s neslyšícími pacienty," upřesňuje tisková mluvčí Hana Szotkowská.

Zdroj: www.zpravodajstvi.sumpersko.net

Vyšlo také na: Šumperský a jesenický deník, Moravský sever