Oddělení

Zpět

Dětské a novorozenecké oddělení

583 332 221

Dětské oddělení

Dětské oddělení zajišťuje lékařskou a ošetřovatelskou péči pro děti od 0 do 19 let na 23 standardních lůžkách, hospitalizovány jsou u nás i děti s pooperační péčí. JIP disponuje čtyřmi lůžky pro kojence a větší děti.

  • Rádi umožňujeme pobyt v doprovodu rodičů: U dětí nad 6 let zajišťujeme ubytování rodičů na standardním pokoji dle aktuální kapacity oddělení - zpoplatnění se řídí ceníkem placených služeb.
  • Nabízíme dva nadstandardní samostatné pokoje s vlastním sociálním zařízením - zpoplatnění se řídí ceníkem placených služeb.
  • Návštěvní doba pro rodiče je nepřetržitá.
  • Na oddělení pracuje herní specialistka.
  • Pobyt hospitalizovaným dětem zpříjemňují zdravotní klauni a dobrovolníci.
  • Na oddělení aplikujeme v péči bazální stimulaci.
  • Dětské oddělení je hrdým držitelem prestižního ocenění Baby Friendly Hospital.

Novorozenecký úsek dětského oddělení

Novorozenecký úsek dětského oddělení se nachází ve třetím patře pavilonu A na porodnickém oddělení, k dispozici máme 23 lůžek. Poskytujeme komplexní péči především o fyziologické novorozence. Disponujeme také statusem intermediárního neonatologického centra s možností intenzivní péče o patologického novorozence s poruchou životních funkcí a o nezralé novorozence od 33. gestačního týdne. Oddělení novorozenecké JIP je vybaveno přístroji k podpoře dýchání a monitorování životních funkcí, k zajištění novorozence po porodu dále slouží vyhřívací lůžko, čtyři inkubátory a fototerapie.

Jsme hrdým držitelem prestižního ocenění Baby Friendly Hospital.

V pracovní dny v době od 8–20 hodin jsou na tel. 724 140 330 k dispozici odborné laktační poradkyně, které pomáhají maminkám vyřešit problémy při kojení. Mimo tuto dobu je možné na tel. 583 332 322 kontaktovat horkou linku kojení přímo při novorozeneckém oddělení. V provozu je rovněž bezplatná Národní linka kojení - tel. 261 082 424.

V případě potřeby se můžete na tel. 583 332 322 objednat do laktační poradny, která je na našem pracovišti v provozu každý všední den od 8-14 hodin.

Co u nás čeká miminko po porodu?

Po spontánním porodu zůstává s maminkou na porodním sále – je přiloženo k prsu, po 2 hodinách je odvezeno na novorozenecký úsek, kde je vyšetřeno dětským lékařem a podle stavu maminky a dítěte předáno k mamince na pokoj.

Po operativním porodu je umístěno na novorozeneckém úseku, první přiložení k prsu probíhá na porodním sále, většinou do dvou hodin po porodu, vždy podle stavu maminky a dítěte. Dále je nošeno ke kojení podle potřeb k mamince na pokoj. Trvale na pokoj předáváme novorozence až je maminka soběstačná a je schopná se o své miminko starat.

Bezprostředně po porodu novorozencům neměříme délku. Násilné natahování dolních končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše je pro novorozence traumatizující a z ortopedického hlediska nevhodné. Na doporučení České neonatologické společnosti délku měříme až třetí den po porodu.

Pokud novorozenec z nějakého důvodu nemůže být u maminky, je umístěný na observačním boxu novorozeneckého úseku, kam za ním maminka kdykoliv dochází. Může si jej přebalovat a kojit. Tatínkům, ev. dalším členům rodiny, umožníme z hygienických důvodů návštěvu miminka na observačním boxu pouze omezeně.


Co se děje s děťátkem během pobytu u nás?

Je téměř trvale u maminky na pokoji. Maminka má tak možnost starat se o svého drobečka po celý den podle jeho individuálních potřeb a naučit se tak vše, co potřebuje.

Denně probíhá vizita – dětský lékař miminko vyšetří, kontrola hmotnosti a měření tělesné teploty novorozenců je součástí vizity na pokojích.

Poměrně novou záležitostí je podávání malého množství roztoku sacharózy miminku do úst před každým bolestivým výkonem, jako je odběr krve nebo injekční aplikace vitamínu K po porodu. Jedná se o prostředek nefarmakologického tišení bolesti.

Dětem umístěným v inkubátoru umožňujeme klokánkování – kontakt kůže na kůži. Pokud maminka ze zdravotních důvodů klokánkovat nezvládne, může ji v tomto zastoupit tatínek.

Při problémech s krmením praktikujeme systém Bazální stimulace – učíme maminky, jak dítě jemně stimulovat, aby bylo schopno vypít si potřebnou dávku mléka bez nutnosti krmení sondou do žaludku.

Maminky zaučujeme správné manipulaci s novorozencem, přikládání k prsu, koupání. Dále se maminky naučí, jak miminko uklidnit, co dělat s „bolavým bříškem"…

Pro případ potřeby všechny maminky seznamujeme se způsobem ručního odstříkávání mateřského mléka a se zásadami manipulace s odstříkaným mlékem. Pokud je potřeba dokrmovat – maminky si osvojí alternativní způsob dokrmování – stříkačkou po prstu. Nechce-li maminka nebo nemůže kojit, je jí umožněno krmit své dítě z láhve.

Nově nabízíme maminkám možnost zakoupit si přímo na oddělení za příznivé ceny pomůcky ke kojení (k ošetření bolestivých bradavek, silikonové kloboučky, jednorázové lahvičky na odstříkané mateřské mléko pro převoz z porodnice a sterilizační sáčky pro domácí použití).

Pro Vaše pohodlí během pobytu u nás je možné si v případě potřeby zapůjčit na pokoj za poplatek přenosnou odsávačku mateřského mléka. Jinak je maminkám bezplatně k dispozici odsávačka ve společné místnosti k tomu určené.

Před propuštěním z porodnice má novorozenec standardně provedeno ultrazvukové vyšetření mozku a ledvin, vyšetření očí k vyloučení vrozené katarakty (šedý zákal čočky), vyšetření sluchu (tzv. otoakustické emise), odebranou krev na povinné vyšetření endokrinních onemocnění, vrozených metabolických vad a cystickou fibrózu – tzv. novorozenecký laboratorní screening a nově také screeningové vyšetření vrozených kritických srdečních vad. Dále je opakovaně vyšetřeno dětským lékařem. Vyšetření ortopedem a ultrazvuk kyčlí není prováděno pravidelně, proto se někdy děje dodatečně - do konce 2. týdne života, formou ambulantní návštěvy podle místa bydliště.

Po propuštění je nutné následující pracovní den kontaktovat obvodního dětského lékaře za účelem dohodnutí termínu první kontroly. Do 7 dnů je nutné nechat vystavit rodný list na matrice Městského úřadu v místě narození dítěte, s rodným listem dítěte zajistit zdravotní pojištění. S rodným listem a občanským průkazem je také možné požádat o porodné, přídavky na dítě, event. jiné sociální dávky na Úřadu práce podle místa bydliště matky.

Na setkání s Vámi a Vaším děťátkem se těší porodní asistentky, dětské setry a lékaři novorozeneckého úseku dětského oddělení.

 

Fotogalerie