Oddělení

Dermatokosmetologie

Dermatokosmetologie - ceník

1. Chemický peeling

Chemický peeling je rychlý a účinný postup používaný k omlazení a regeneraci pokožky obličeje, krku, dekoltu a zad chemickou cestou. Chemický peeling je vhodný pro každého, kdo očekává rychlé zlepšení vzhledu pleti, zjemnění vrásek a pleti narušené sluncem, dále je vhodnou metodou léčby akné. Trvá několik minut a používá se při něm peelingová směs různých látek, nejčastěji hydroxy - kyselin. Při ošetření chemickým peelingem lékař nanese směs na obličej - samotný účinek na pleť je pozorovatelný bezprostředně po zákroku.

V závislosti na hloubce narušení pleti a podle zvolené koncentrace a délky působení dělíme chemický peeling na:

 • povrchový
 • středně hluboký
 • hluboký

Nejčastěji používaným prostředky při aplikaci chemického peelingu je kyselina glykolová.

Průběh zákroku

Na pokožku je dermatologem aplikována velmi jemná kyselina glykolová (přírodní látka získaná z cukrové třtiny) v různých koncentracích (15%, 40% a 70%). Podle zvolené koncentrace a délky působení se jedná o povrchový, středně hluboký či hluboký peeling. Tento chemický peeling patří k zákrokům s okamžitým účinkem. Působením látky dojde nejprve k rozvolnění povrchové vrstvy kůže, která se následně začne olupovat a obnovovat. Tím je dosaženo mladistvějšího a svěžejšího vzhledu. Ošetření je provedeno rovnoměrným nanesením aktivní látky na pokožku ošetřovaného místa. Po několika minutách působení je látka neutralizována a odstraněna. Ošetření chemickým peelingem se obvykle provádí v několika sezeních, přibližně 4 - 6x v závislosti na typu poškození pokožky.

2. Vyhlazení mimických vrásek obličeje pomocí botulotoxinu

Botulotoxin neboli klobásový jed je látka produkovaná bakterií Clostridium botulinum. Nejdříve byl používán v očním lékařství, neurologii a až následně byly zjištěny jeho možnosti při potlačení mimických vrásek a odstranění pocení. Množství látky užívané v kosmetologii je ale asi 1000x menší, než je dávka toxická. Samotný účinek botulotoxinu spočívá v blokádě nervového zakončení, sval je denervován a nepřichází do něj nervový vzruch (tím dojde k vyhlazení vrásek), je v podstatě "umrtven". Časem ale dochází k opětovné inervaci svalu. Účinek je tedy reverzibilní, není nastálo.

Průběh zákroku

Jedná se o ambulantní zákrok, trvající několik minut. Vlastní aplikace zabere 5 - 10 minut.

Provádí se bez znecitlivění (výjimečně je možno ošetřované místo mírně podchladit ledovým obkladem). Roztok se aplikuje tenkou jehlou (tzv. inzulinkou) pod kůži do příslušné oblasti. Nejčastější lokalitou k ošetření je oblast čela, oblast kořene nosu a oblast kolem očí. Po ošetření by si klientka neměla 4 hodiny lehat, aby botulotoxin nestekl např. do očí a nezpůsobil spadnutí víček, a zhruba týden by neměla chodit na kosmetiku, solária, masáže apod.

Účinek látky vydrží po první aplikaci asi 3 měsíce, po druhé asi půl roku. Častěji než 2x za rok by se aplikace ve stejné lokalitě provádět neměla (mimo prvního roku). Pokud je mimická vráska příliš hluboká a jsou zde již narušena kolagenová vlákna, nemůžeme očekávat vyhlazení, ale pouze redukci vrásek. Zde je možné botulotoxin kombinovat s vhodným výplňovým materiálem.

3. Léčba nadměrného pocení (hyperhidrózy)

Metoda umožňuje odstranit nadměrné pocení v lokalitách podpaží, dlaní či plosek pomocí aplikace botulotoxinu.

Principem metody je dočasné přerušení spojení mezi nervem a potní žlázou a tím její vyřazení z funkce. Efekt nastupuje do 2 týdnů a je dočasný, od 6 - 12 měsíců, kdy Vás nadměrné pocení nebude obtěžovat. Při další eventuální aplikaci je efekt většinou trvalejší.

Průběh zákroku

Botulotoxin se aplikuje ve velmi malém množství tenkou jehlou z několika vpichů. Zákrok se provádí ambulantně a je časově i fyzicky nenáročný. Výsledkem je výrazné omezení až zastavení tvorby potu. Bolestivost zákroku je individuální, je zde možnost použít analgetický EMLA krém.

4. Podkožní výplňové materiály

Výplňové materiály obsahují hyaluronovou kyselinu, která je uměle vyrobena, aby se zamezilo případné alergické reakci na živočišný materiál.

Výplně slouží:

 • ke změlčení nosoretních rýh;
 • ke zlepšení kontury rtů a k zahlazení drobných příčných vrásek na horním rtu;
 • ke zvětšení objemu rtů;
 • k změlčení povislých koutků úst;
 • ke změlčení vrásek na čele.

Účinek výplňových materiálů přetrvává několik měsíců, poté se materiál postupně vstřebá bez následků. Po úplném či částečném vstřebání materiálu je možno zákrok bez problémů opakovat. Existují různé druhy výplňových materiálů, které se liší velikostí gelových částic a viskozitou. Výplně s malými částicemi jsou vhodné k výplni drobných vrásek, větší gelové částice se používají ke zvětšení objemu tkáně a zahlazení hlubokých rýh.

Průběh zákroku

Výplně se aplikují tenkou jehlou do kůže. Tato aplikace je mírně bolestivá, na citlivých místech (např. rty) je možno aplikovat injekční anestesii či místí anestesii znecitlivujícím krémem. Efekt výplně je patrný ihned po aplikaci. Někdy bývají v místě aplikace patrné stopy po vpichu jehly a začervenání, které do několika dnů zmizí. Tato místy je možno zahladit korektorem či makeupem. Rty bývají po aplikaci výplně více či méně oteklé, otok mizí do 2-5 dní.

5. Mechanická lymfodrenáž

Mechanická lymfodrenáž je velice příjemný postup jak bez námahy aktivovat činnost lymfatického systému. Touto metodou dochází k postupnému odvádění nadbytečných tekutin z krevních a lymfatických cév. Odstraněním toxických látek napomáhá k regeneraci a detoxikaci organismu. Přístroj samočinně vykonává mechanickou lymfatickou drenáž. Masážní manžety se v pravidelných intervalech naplňují a vyfukují. Jemným pneumatickým tlakem je masírována spodní část těla od chodidel směrem k trupu. Metoda je účinná při prevenci a léčbě otoků, křečových žil, odstraňovaní celulitidy, zlepšuje tok lymfy, prokrvuje a omlazuje pokožku.

6. Sklerotizace varixů

Sklerotizace je postup, který je doporučován, pokud trpíte mikrovarixy, tedy menšími červenými či promodralými žilkami o průměru 1 - 4 mm. Léčba spočívá v injekční aplikaci speciální látky přímo do žilky tenkou jehličkou. Žilka je zevnitř chemicky zničena a následně ji tělo samo vstřebá.

Aby sklerotizace přinesla efekt, je nutno končetiny po zákroku bandážovat elastickými obinadly, kompresivní punčochou či speciálními návleky. Komprese zabraňuje zpětnému toku krve do sklerotizované žilky a brání tím jejímu opětovnému vyklenutí. Doba komprese je vždy individuální, závisí na rozsahu zákroku a velikosti ošetřených žilek. Minimální doba komprese je 3 - 6 týdnů. Sklerotizaci je třeba podstoupit opakovaně 2 - 4 krát v rozmezí 2 - 6 týdnů. Drobné hematomy (modřiny) se vstřebávají po dobu 2 - 4 týdnů.

7. Odstraňování vadících znamének, bradavic, kožních výrůstků

Jedná se o dermatochirurgický zákrok prováděný v lokální anestesii snesením nebo vyříznutím kožních projevů za sterilních podmínek na sálku kožního oddělení Šumperské nemocnice. Před výkonem není nutná žádná příprava. U hlubších projevů se provádí po odstranění sešití ranky atraumatickými stehy, které se ponechávájí zhruba týden. Po výkonu je nutný krátkodobý klidový režim z důvodu správného hojení rány a dobrého kosmetického efektu.

8. Elektrokoagulace rozšířených žilek na obličeji a DKK

Elektrokoagulace je metoda, která využívá elektrického proudu ke koagulaci - srážení tkání a krve např. při stavění krvácení při operaci. Mikroelektrodou lze provádět cílenou destrukci rozšířených žilek na obličeji a DKK. Ve většině drobných případů stačí 1 ošetření žilky, u větších či složitějších projevů se zákrok cca po měsíci opakuje. Samo odstranění žilek je vnímáno jako lehké štípnutí v místě zákroku. V naprosté většině případů odstranění žilek není nutno používat znecitlivění.

Lékaři kosmetologické ambulance

Každý z uvedených odborníků je specialistou na určitou problematiku:

 • Prim. MUDr. Lubomír Drlík - sklerotizace a další řešení kosmetických varixů, excize znaménak, angiomů, léčba lipedémů, celulitidy.
 • MUDr. Ivana Strouhalová - aplikace botulotoxinu a výplňových materiálů při řešení vrásek na obličeji.
 • MUDr. Veronika Paťavová - léčba akné, následků po akné, řešení nežádoucích pigmentací, problematika stárnoucí pleti, odstraňování esteticky vadících znamének.