Média

Zpět

Cobra v akci. Proud vody prořízne i beton

Dvojice hasičů uchopí podivně vyhlížející zařízení připomínající futuristickou pušku, jeden z nich si červenou pažbu pevně zapře o rameno a kolegové z hasičského vozu pustí vodu. Speciální tryska na konci vytvoří tak ostrý vodní paprsek, že za několik minut provrtá cihelnou zeď.
Co umí nejmodernější vysokotlaké hasicí a řezací zařízení nazvané Cobra, si včera vyzkoušeli šumperští hasiči na cvičení v objektu bývalého plicního sanatoria určeného k demolici. „Jsme rádi za možnost praktického výcviku, protože možností pro vyzkoušení této speciální techniky není mnoho,“ přiznal šéf šumperských hasičů Martin Žaitlik. Zařízení využívá vysokotlaký vodní paprsek, kterým se prořezávají otvory do stavebních konstrukcí od cihelného zdiva přes dřevěné konstrukce po beton a ocel. „Do vody se pro zvýšení účinku přidává abrazivo, kterým jsou speciální ocelové piliny,“ vysvětlil Žaitlik.
Uvedl, že tato nejmodernější technika pomáhá hasičům k vyšší efektivitě hašení a urychluje i zkracuje zásahy. Velkou pomoc toto zařízení znamená při skrytých požárech ve střešních konstrukcích nebo technologických prostorech v průmyslu. Při řezání vysokým tlakem a patentovanou tryskou totiž vzniká také vodní mlha, která se při styku s ohněm mění okamžitě v páru. Při této „reakci“, ke které je potřeba velké množství tepla, se tím ochlazuje požářiště.
Hasiči si zároveň pochvalují nízkou spotřebu vody. Zařízení spolyká při tlaku kolem 300 barů jen padesát vteřinových litrů vody. „Další velkou výhodou je, že při řezání nedochází ke zvyšování teploty a Cobru je tak možné velmi dobře využít i v prostředí, kde hrozí výbuch,“ vysvětlil Žaitlik.
Hasič Tomáš Jílek, který si Cobru s kolegou vyzkoušel, odcházel od prořezané zdi hodně špinavý. „Tohle zařízení je opravdu velmi účinné, dá ale hodně zabrat proudnici udržet, protože tlak kolem 300 barů je opravdu velký. Proto jsou při práci potřeba dva muži,“ popsal Jílek. Podle něj je taky hodně nepříjemné schytávat odletující drobné kousky zdiva, které jsou smíchané s vodou z trysek. „Je potřeba se maximálně chránit, především oči,“ podotkl.
Hasičům poskytla místo pro nácvik šumperská nemocnice, která bývalé sanatorium likviduje. To je už přes dvacet let prázdné. „S hasiči jsme domluveni, že mohou tyto prostory využít k nácviku do doby, než dojde k demolici všech budov. Jsme rádi, že jim můžeme poskytnout možnosti, jak kvalitně cvičit na ostré zásahy,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Vyšlo také na: olomouc.iDNES.cz, sumpersky.denik.cz, zpravodajstvi.sumperko.net