Média

Co (ne)dělat po operaci očí

Šedého zákalu vás zbavíme ambulantně. Když nebudete mít komplikace, propustíme vás z nemocnice ještě ten den.

1. Noste tmavé brýle
Operované oko je třeba chránit. Dva dny po zákroku ho tedy nechte obvázané. Pak gázový obvaz vystřídají sluneční brýle. Ty poslouží jako ochranný štít před slunečními paprsky, prachem a nečistotami. Na nové dioptrické si ale počkáte. Lékař vám je předepíše zhruba za 6 týdnů, až se oko úplně zahojí. Do té doby se totiž vidění může měnit.

V létě je důležité chránit operované oko před sluncem.

2. Dodržujte hygienu
Neriskujte infekci! Než bude vaše oko zahojené, dodržujte pečlivě hygienu. Vyhněte se koupání v mořské i sladké vodě. Opatrní buďte taky v přítomnosti zvířat. Po kontaktu s nimi si nesahejte do očí a raději si vždycky umyjte ruce. S domácími mazlíčky nespěte v jedné posteli ani si od nich nenechávejte olizovat tvář. Pokud pracujete s hospodářskými zvířaty nebo je chováte doma, sežeňte si za sebe záskok.

3. Neposilujte a nedřete se
Fyzickou zátěž odložte na později. Zvedání těžkých břemen doma, v zaměstnání i v posilovně je tabu. Než se oko zahojí, vynechte silový trénink, míčové hry i dlouhou práci v předklonu. Procházka vám ale neuškodí a pustit se můžete i do drobných domácích prací. Do operovaného oka si nezapomeňte pravidelně kapat předepsané kapky.

Čtení se vzdát nemusíte.

4. Dopřejte si film nebo knihu
Pro vášnivé čtenáře a diváky máme dobrou zprávu. Svých oblíbených knih a televizních pořadů se po operaci vzdávat nemusíte. I tady ale platí všeho s mírou. Jakmile zaznamenáte bolest operovaného oka, zarudnutí nebo zhoršení zraku, navštivte okamžitě svého lékaře.

Čím pečlivěji budete tahle pravidla dodržovat, tím lépe se vaše oko zahojí. Ani potom ale nezapomínejte na pravidelné kontroly na našem očním oddělení.