Média

Chůze po Měsíci jako rehabilitace

Speciální trenažér, který vyvinula NASA, pomáhá pacientům Nemocnice Šumperk

V České republice jde teprve o druhý přístroj svého druhu, a tak není divu, že se stal hvězdou našeho rehabilitačního oddělení. Přečtěte si, jak antigravitační novinka pomáhá po úrazech a operacích dolních končetin.

Z kosmického střediska na rehabilitační oddělení
Neobvyklý rehabilitační trenažér se inspiroval zařízením, které vyvinula NASA. Funguje na principu rozdílu tlaku vzduchu. Ten dokáže usměrnit natolik, že se pacientovy nohy ocitnou v prostředí s menší zemskou přitažlivostí. Hmotnost člověka se v nafouknuté bublině přístroje sníží na pouhou pětinu. Cvičení pak připomíná odlehčenou chůzi na elektrickém pásu.

Rehabilitační „chůze po Měsíci“ nebolí a je šetrná ke kloubům.

Bezbolestně a rychle zpátky na nohy
Jak konkrétně přístroj pomáhá s rehabilitací, jsme se zeptali pana primáře Ditmara. Ten nám vysvětlil, že krátce po operaci bývá chůze oříšek i pro mladší pacienty: „Samotná chůze klade velký důraz na naši fyzickou kondici, svalovou sílu rukou i stabilizaci trupu. Pacient musí myslet na to, jak pokládat berle, aby operovanou dolní končetinu správně odlehčil.“ Nadnášení pomocí nového přístroje ji pomáhá „rozchodit“ aniž by se přitom přetěžovala zdravá noha. Antigravitační prostředí je šetrné i ke kloubům, a tak se pacient brzy postaví na nohy bez bolesti. MUDr. Ditmar novou rehabilitaci doporučuje hlavně u endoprotéz, úrazů dolních končetin, případně u některých neurologických indikací.

Špičková rehabilitace na dosah
Na rehabilitačním oddělení vrátíme do formy až 2 000 pacientů ročně. Díky velké rekonstrukci jim můžeme nabídnout jak příjemné prostředí, tak celou škálu moderní péče. Nového vybavení se nedávno dočkala tělocvična, loni jsme vylepšili bazén a letos pokračujeme v modernizaci vodoléčby. Do Šumperka můžete přijet také na rázovou vlnu nebo plynové injekce. Vítáni jsou všichni pacienti po úrazech, operacích nebo s chronickými a akutními potížemi pohybového aparátu.

Na rehabilitaci se můžete objednat i vy. Tým našich lékařů a fyzioterapeutů se na vás těší v přízemí Pavilonu C.