Média

Zpět

Babyboom v Nemocnici Šumperk

Přestože ve většině českých porodnic počet porodů klesá, v Nemocnici Šumperk měli v  loňském roce zdravotníci plné ruce práce.

Přestože ve většině českých porodnic počet porodů klesá, v Nemocnici Šumperk měli v  loňském roce zdravotníci plné ruce práce. Narodilo se zde totiž o 33 dětí více než v roce 2014. Loňský rok byl přitom bohatý i na vícečetné porody, v nemocnici totiž pomohli lékaři na svět hned dvanácti dvojčatům.

V Nemocnici Šumperk se narodilo v uplynulém roce celkem 958 dětí. Přestože nakonec zvítězili chlapci, poměr byl jen velmi těsný. Zdravotníci zde pomohli na svět 480 chlapcům a 478 děvčátkům.

Na své první dítko roku 2016 si nemocnice musela počkat přes 11 hodin. Přesně sedmnáct minut po jedenácté se zde narodil Kubík Novák. Vážil 3045 gramů a měřil 48 centimetrů. Jeho maminka Hana Nováková žije v Olomouci a do Šumperku přijela slavit Silvestra. Oslavy však nabraly nečekaný spád a s Novým rokem přivítala na svět i svého malého chlapce.

V šumperském regionu volí rodiče pro své ratolesti stále tradiční česká jména. Nejvíc se zde v loňském roce rodily Natálie, Elišky a Nely. U chlapců vítězil jednoznačně Matyáš, Ondřej a Jan. Za pár let ale budou učitelé vyvolávat ve školních lavicích například i Taisiju, Abigail, Dieaga nebo Joshua.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Oddělení disponuje 22 lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu. Účast tatínka nebo jiné blízké osoby je pro porodnici samozřejmostí. Stejně tak jako moderní zázemí, včetně bezplatného připojení k internetu. Oddělení nabízí také cvičení a plavání pro budoucí maminky a také speciální přednášky pro nastávající rodiče. Nemocnice je zároveň nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital.